Åfjord bibliotek tilbyr igjen fjernlån

Etter en periode uten mulighet for fjernlån, kan man igjen få tilsendt bøker fra andre bibliotek.

Fylkesbiblioteket opplyser 30. april følgende:

«Bibliotektransporten i Trøndelag får etter planen oppstart med ny leverandør Nor-log AS onsdag 29. april. Fylkeskommunen har godkjent Nor-log som avtalepart for den gjeldende avtaleperioden. 30 biler og 40 sjåfører/ledere er med videre fra NBT. Blant dem en kjent og erfaren regionleder for Trøndelag/Møre og Romsdal, som bekrefter at de starter med kjøring onsdag. Ruter og besøksdager videreføres stort sett, med noen justeringer. Informasjon om ruter blir gjort kjent etter hvert."

 

Tidligere info:

Kommuner, fylkeskommuner og høyskoler i Trøndelag og landet for øvrig har gjennom flere år hatt avtale med NBT om å transportere bøker mellom bibliotekene. Bibliotektransporten har vært grunnlaget for at bibliotekene kan tilby lånerne sine å låne bøker på fjernlån fra alle bibliotek. Denne tjenesten kan Åfjord bibliotek dessverre ikke tilby akkurat nå. Vi kan ikke bestille bøker på fjernlån uten i helt spesielle tilfeller, og det vil heller ikke være mulig for deg som låner å bestille bøker direkte fra et annet bibliotek. Bøker du allerede har lånt på fjernlån kan du levere på biblioteket som vanlig.  Transport av bøker mellom de ulike avdelingene i Åfjord bibliotek fungerer fremdeles, og med nasjonalt lånekort kan du også låne bøker ved å møte opp på andre bibliotek. 

Vi beklager sterkt denne reduksjonen i tilbudet vårt og håper det vil bli kortvarig. Kommuner, fylkeskommuner, universitet og høyskoler vil i tida framover samarbeide om å få på plass en god avtale og praksis for transport av bøker mellom bibliotekene i landet, men vi vet ikke når dette vil komme på plass. Vi vil informere om evt. endringer etter hvert som vi får mer oversikt.